Toskania jest niewątpliwie jednym z pierwszych regionów, które przychodzą na myśl, gdy mowa o włoskim winie a moc uprawy winorośli tkwi w różnorodności terytorium.

Rozciąga się od falistych wzgórz po szerokie doliny, od przybrzeżnych równin po Alpy Apuańskie, otwierając się na scenariusze, które urzekają nie tylko oczy, ale także podniebienie. Tutaj produkowane jest jedno z najczęściej eksportowanych czerwonych win na świecie, Chianti, które posiada również ważny zapis historyczny:

słynny pagórkowaty obszar, w którym się narodził, był pierwszym obszarem winiarskim wyznaczonym i określonym przez prawo.

 

 

 

PISA

Wina czerwone Toscana Igt Tassinaia  i Castello del Terriccio

Winnica Catello del Terriccio


 

SIENA

Wina Chianti Classico Docg


Winnica  Rocca delle Macie


 

WINNICE W TOSCANII

  

Region Veneto to największy i najbardziej produktywny region winiarski we Włoszech co wynika z różnorodności i złożoności terytorium.

Szlaki wina i historyczne wioski towarzyszą miłośnikom dobrego wina w odkrywaniu tysiącletniej tradycji produkcji wina.

 Amarone, Recioto, Soave, Prosecco, Valpolicella i Bardolino to tylko kilka nazw win znanych na całym świecie i obowiązkowych miejsc dla wielbicieli wina.

 

 

 

  

Kiedy myśli się o winach z regionu Piemontu, przychodzą na myśl wzgórza Langhe, Roero i Monferrato porośnięte winoroślami które oferują spektakl krajobrazu zapierający dech w piersiach.

Dzięki swojemu szczęśliwemu położeniu geograficznemu Piemont ma idealny klimat do upraw. Jego bogactwo zależy od zróżnicowanego lokalnego klimatu, od wysokość i położenia mniej lub bardziej chronionego przez wzgórza, ale także od różnorodności gleb.

Wśród najbardziej sugestywnych miejsc dla miłośników dobrego wina nazwy takie jak Barolo, Barbaresco, Nebbiolo i Barbera przywołują świat związany z doskonałością winiarską.

 

 

 

VALTELLINA

JEZIORO GARDA 

OLTREPO PAVESE 

VERONA

Wina Amarone della Valpolicella classico docg

i Valpolicella superiore doc


Winnica casa vinicola sartori


 

VALDOBBIADANE

Wina Prosecco superiore brut docg millesimato biologico


Winnica Bartolomiol


 

MONFERRATO

Wina Monferrato DOC i Barbera D'Asti DOCG


Winnica Colle Manora


 

BAROLO

Wina Barolo i Nebbiolo


Winnica Marchesi di Barolo 

FRANCIACORTA


  

Lombardia szczyci się ważnymi obszarami uprawy winorośli i niezwykłą różnorodnością winogron.

W sercu regionu, z widokiem na brzegi jeziora Iseo, leży słynny obszar Franciacorta, w którym winogrona uprawia się od XIII wieku, kiedy to była właśnie „corte franca”, czyli wolna od płacenia cła, podczas gdy pierwsza butelka Spumante Franciacorta narodziła się w 1961 roku w piwnicy „Guido Berlucchi”.

Historyczna ewolucja krajobrazu tarasowego jest dominującą cechą Valtelliny, która oferuje czerwone wina o najwyższej jakości takie jak Sfurzat, Inferno, Sassella to tylko niektóre nazwy.

Oltrepò Pavese największa dzielnica winiarska w Lombardii, ponad 250 producentów. Na malowniczych wzgórzach uprawiane są winorośla, od rodzimych, takich jak Barbera, Moscato i Croatina po międzynarodowe  czyli Pinot, Chardonnay, Cabarnet .

W części Brescia po stronie jeziora Garda, w królestwie Lugana Doc, znajdują się winorośle pochodzące z czasów rzymskich. Jeden z szlaków winnych we Włoszech, których nie można przegapić, biegnie przez 150 kilometrów między dolinami Piacenza w Val Tidone, Val Trebbia, Val Nure i Val d'Arda, z zaskakującymi naturalnymi środowiskami i bezcennym dziedzictwem architektonicznym. Obszar ten należy do najbogatszych we Włoszech Dop i Igp jest kolebką około dwudziestu winorośli. Wśród bohaterów są tutaj Barbera i Croatina (lub Bonarda), białe jagody Ortrugo i Malvasia di Candia Aromatica.

Czysty raj dla miłośników dobrego wina.

 

 

 

WINNICE W VENETO

WINNICE W PIEMONCIE

WINNICE W LOMBARDII

DEGUSTACJE W WINNICACH

WYCIECZKI DO WINNIC 

Program klasyczny 2h:

-zwiedzanie winnicy i odkrywanie sekretów produkcji wina 

-degustacje 3 wybranych win oraz regionalnych przekąsek

 

 

Wino jest istotnym elementem włoskiej tradycji. A każdy region włoski jest bogaty w niezwykłe i zróżnicowane krajobrazy, które znajdują odzwierciedlenie w starożytnej i zróżnicowanej produkcji wina. Pośród falistych wzgórz, krętych gór, słonecznych równin i naturalnego piękna zabierzemy Cię do odkrywania najbardziej znanych włoskich winnic.

Zapraszamy do zapoznania się z wyselekcjonowanymi najważniejszymi winnicami w wybranych regionach 

 

 

Dołącz do nas:

Wina musujące, czerwone białe, niemusujące i wytrawne


Winnica Nino Negri

5 Stelle Sfursat DOCG

Carlo Negri DOCG

Wina musujące, czerwone białe, niemusujące i wytrawne


Winnica, gospodarstwo rolne le Fraghe

wina biologiczne Le Fraghe 

Bardolino Docg

 

Wina musujące, czerwone białe, niemusujące i wytrawne


Winnica Conte Vistarino

to dom Pinot Nero

Oltrepo' Pavese Pinot nero docg i doc 

Wina musujące

białe i różowe


Winnica Guido Barlucchi 

Barlucchi '61

Franciacorta Rose' Nature Docg 2013


 

ZAPISZ SIĘ